, ,

Weryfikować kompetencje

Rekrutacja nie jest sprawą prostą – ani dla osoby, która szuka zatrudnienia, ani z punktu widzenia rekrutera. Zwykle koncentrujemy się na wyzwaniach, jakie w związku z poszukiwaniem pracy pokonać musi kandydat: znalezienie odpowiedniej oferty, napisanie efektywnej aplikacji, skuteczne przygotowanie się do interview etc. Warto jednak pamiętać, że o sukcesie w rekrutacji w dużej mierze decyduje ta druga strona – firma szukająca idealnego kandydata i osoba odpowiedzialna za rekrutację. Jak tę wiedzę może, a nawet powinien wykorzystać kandydat?

O tym z jakimi problemami czy wyzwaniami spotykają się rekruterzy można by zapewne napisać książkę. Składają się na nie liczne czynniki – sytuacja na rynku pracy,  specyfika branży i danej organizacji, umiejętność sprecyzowania oczekiwań czy choćby zdolności personalne. Wiele trudności, rzecz jasna nieumyślnie, sprawiają sami chętni na dany wakat kandydaci. Nieadekwatna lub nieczytelna aplikacja, brak konkretów czy podsumowania zawodowego, błędy, brak sprecyzowanych celów, nieumiejętność lub brak zaprezentowanych osiągnięć (projektów, certyfikatów, dyplomów etc.) – to tylko niektóre z nich.

W opublikowanym niedawno na portalu interviewme.pl artykule „Dobre CV według 25 ekspertów” przeczytać można o większości bolączek, z jakimi w trakcie pozyskiwania kandydatów spotykają się osoby odpowiedzialne za rekrutację. Warto się z nimi wnikliwie zapoznać i zastanowić, czy aby sami nie popełniamy któregoś ze wskazywanych przez ekpertów błędów.
Nas zainteresował oczywiście aspekt kompetencji i ich prezentacji w aplikacji oraz możliwości ich weryfikacji – w końcu badanie i raport kompetencji na e-peers jest do tego najskuteczniejszym narzędziem. Zresztą, nie tylko my tak twierdzimy – ale tego dowiecie się z artykułu, do którego lektury Was zachęcamy 🙂