, , ,

Nowy rok i nowe wyzwania

Nowy rok dla wielu z nas wiąże się z noworocznymi postanowieniami. Jeśli choć odrobinę wiążą się one z pracą zawodową mamy dla Was ściągę jak skutecznie działać by poprawić swoją pozycję w pracy. Gotowi? 🙂

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

DO ROZWOJU JEDEN KROK …

… bo tyle właśnie potrzeba do założenia konta na e-peers.
Kolejny krok jest nieco dłuższy, ale bardzo ważny – to wypełnienie Twojego indywidualnego profilu. Odpowiedz na serię pytań określających specyfikę Twojej obecnej lub potencjalnej pracy, doświadczenie, wykształcenie, kursy itd. Na tej podstawie otrzymasz rekomendacje kompetencji najważniejszych dla Twojego rozwoju.

WYBIERZ KLUCZOWE KOMPETENCJE…

… a następnie sprawdź na jakim poziomie je posiadasz.
Masz już swój profil i rekomendowane kompetencje. Kolejny krok to określenie – za pomocą badania kompetencji – ich poziomu. Możesz też zbadać kompetencje które niekoniecznie masz w profilu ale warto je rozwijać. Nie wiesz jakie? Nie szkodzi. Wystarczy że wiesz, co chcesz robić – zdobyć wymarzone stanowisko albo awans. Na e-peers prócz Twojego własnego, obecnego profilu możesz przekonać się, jak sprawdzisz się na wybranym przez siebie, przykładowym stanowisku.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że chcesz zdobyć pracę jako Specjalista ds logistyki – wystarczy więc, że z listy do badania wybierzesz właśnie to. Otrzymasz badanie kompetencji przygotowane pod kątem standardowych obowiązków i oczekiwań względem kandydata na taką pozycję. Dzięki temu dowiesz się, na ile Twoje kompetencje pozwoliłyby Ci sprawdzić na tym stanowisku a także nad czym trzeba jeszcze popracować by je zdobyć 🙂

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU…

Wybierz badanie samooceny (tylko Ty bierzesz w nim udział) lub badanie 360° (prócz Ciebie biorą w nim udział wskazane przez Ciebie osoby, np. współpracownicy).

Możesz wybrać badanie oparte o Twój profil (czyli diagnozujące kompetencje w Twoim profilu), gotowy profil interesującego Cię stanowiska (np. wspomnianego wcześniej Specjalisty ds logistyki) lub stworzyć nowe badanie z kompetencji których poziom chcesz sprawdzić (samodzielnie wybierasz poszczególne kompetencje).

Jak wygląda badanie? Otrzymasz zestaw opisów sytuacji i 3 możliwe reakcje przypisane do każdego z nich – wskaż tę, która jest Ci najbliższa i tę, która jest najdalsza (tzn. na pewno nie zachowasz się w opisany sposób). Orientacyjny czas badania poznasz gdy je aktywujesz. Możesz je w każdej chwili przerwać i kontynuować w dogodnym dla siebie momencie.

ZAPOZNAJ SIĘ Z RAPORTEM…

Efektem badania jest rozbudowany Indywidualny Raport Kompetencji. To opis badanych kompetencji oraz analiza każdej z nich w kontekście poziomu na jakim ją posiadasz. Raport to swego rodzaju certyfikat. Jest źródłem wiedzy i punktem wyjścia do dalszego rozwoju. Możesz dołączyć go do swojego CV – skutecznie wyróżni Cię na tle innych kandydatów. Wskazuje że jesteś osobą znającą swoje atuty, gotową się rozwijać i świadomą oczekiwań współczesnego rynku pracy.

Z przykładowym raportem możesz zapoznać się tutaj.

 I ROZWIJAJ SIĘ!

Wiesz już jakie kompetencje i na jakim poziomie posiadasz. Jeśli masz za sobą badanie zgodne z profilem stanowiska o które się starasz – wiesz w jakim stopniu się na nie kwalifikujesz. Jeśli wyniki są zadowalające – świetnie! Jeśli satysfakcjonują Cię mniej – to też dobrze, teraz wiesz jakie kompetencje rozwijać by za jakiś czas znaleźć tam, gdzie chcesz 🙂

A więc – do dzieła! Powodzenia 🙂