, , ,

Kompetencje w pigułce: rozwiązywanie problemów

Kolejna środa – kolejna kompetencja w pigułce. Dzisiaj rozwiązywanie problemów.

Rozwiązywanie problemów polega na właściwej identyfikacji problemu, wybraniu odpowiedniej metody jego eliminacji i weryfikacji, czy problem został usunięty. Wygląda na całkiem proste? Jeśli podejdziemy do tego rzeczowo i na spokojnie, krok po kroku, rzeczywiście nie powinno być problemu z problemem 😉

DIAGNOZA TO PODSTAWA
Zanim zaczniemy rozwiązywać problem warto zaplanować chwilę na jego diagnozę. Na czym dokładnie polega problem? Jakie są jego skutki teraz, jakie mogą być w przyszłości? Kogo dotyczą? Czy problem już kiedyś się zdarzył, jeśli tak – kto i jak go wówczas rozwiązał? Czy tamta metoda podziałała, jeśli nie – dlaczego? Kogo można poprosić o pomoc? Czym grozi nierozwiązanie problemu?

To kilka prostych, ale bardzo ważnych pytań. Oczywiście, można zdać się na intuicję, jednak podejście do problemu „na zimno” da nam większą szansę jego rozwiązania, a także wyeliminowania jego powtarzania się w przyszłości.

rozwiązywanie problemów

WYBÓR METODY
Jeśli opis problemu mamy za sobą powinniśmy wybrać metodę jego rozwiązania. Zanim to zrobimy dobrze jest wygenerować kilka możliwości. Na przykład rozpisać na kartce wszystkie przychodzące nam do głowy sposoby, zrobić burzę mózgów z osobami zaangażowanymi w problem lub tymi, które poprosiliśmy o pomoc, albo sprawdzić, jak taki bądź podobny problem rozwiązywali inni.

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Przygotowanie listy potencjalnych sposobów rozwiązania to nie wszystko. Warto spróbować odpowiedzieć na pytania o skutki zastosowania danego rozwiązania (zarówno te krótko, jak i długoterminowe), zagrożenia i możliwości jakie ze sobą niesie, działania, koszty, czas których wymaga. W ten sposób łatwiej będzie wybrać najlepszą metodę rozwiązania problemu.

Przygotowanie kilku pomysłów i ich porównanie służy dwóm głównym celom. Pierwszy – to oczywiście wybór najlepszego i jego zastosowanie. Drugi, równie ważny, to posiadanie planu awaryjnego na wypadek potrzeby jego wykorzystania.

KROK PO KROKU
Proces rozwiązywania problemu można opisać mniej więcej tak:

  • diagnoza problemu i jego szczegółowy opis
  • określenie osób zaangażowanych w rozwiązanie
  • generowanie pomysłów na rozwiązanie
  • wybór najlepszego pomysłu
  • wdrożenie go w życie
  • sprawdzenie efektów, ewentualna korekta
fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ
Analiza problemu jest ważna, ale zbytnie jej przeciąganie może oznaczać brak odwagi do podjęcia decyzji lub tendencję do prokrastynacji – ciągłego odwlekania i przekładania decyzji „na później”. Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, że nie są to cechy pozytywne 🙂

W rozwiązywaniu problemów – zarówno na etapie opisu, generowania i wyboru rozwiązań jak i weryfikowania efektów – warto wyjść poza własną perspektywę. Próba spojrzenia na problem z innego punktu widzenia może zaowocować znalezieniem nowego, ciekawego rozwiązania, a jeśli problem dotyczy wielu osób – przyczynić się do efektu zadowalającego dla innych.

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Przysłowie mówi, że „co dwie głowy to nie jedna„. Warto o tym pamiętać: sprawdzać jak inni poradzili sobie z podobnym problemem, poprosić o pomoc bądź poradę. Nic tak nie poszerza horyzontów jak spojrzenie na problem oczami innych.

Kolejna rzecz – plan awaryjny. Jeśli wybraliśmy rozwiązanie, ale nie poskutkowało tak, jak byśmy tego oczekiwali, mając plan B możemy działać od razu, nie tracąc czasu na generowanie pomysłów od nowa.

Ostatnią, ale bardzo istotną kwestią jest nastawienie. Jeśli podejdziemy do problemu z myślą że „na pewno się nie uda”, „nie umiem tego rozwiązać” albo „cokolwiek zrobię i tak będzie źle” – zgodnie z teorią samospełniającej się przepowiedni można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że tak się właśnie stanie. Myśląc pozytywnie, bądź choćby unikając negatywnych przekonań, dajemy sobie samym większą szansę na efektywne rozwiązanie problemu 🙂

fot. e-peers

fot. e-peers

Tyle wiedzy na dzisiaj. Warto jeszcze sprawdzić, na jakim poziomie masz opanowaną kompetencję rozwiązywania problemów.

Jeśli masz konto na e-peers po prostu zrób krótkie badanie.
Nie masz konta? Nic nie szkodzi – tutaj założysz je w 5 minut!
Nie masz ochoty go zakładać? To też nie problem – napisz na biuro@e-peers.com i wpisz w tytule “Rozwiązywanie problemów” – prześlemy Ci badanie i raport 🙂

Jeśli chcesz, możesz pobrać pigułkę rozwiązywania problemów w wersji pdf tutaj – możesz ją wydrukować lub podzielić się z kimś, kto też dba o rozwój kompetencji 🙂

Kolejna porcja wiedzy – już za tydzień. 30 lipca napiszemy o współpracy w zespole. Do zobaczenia!