, ,

Kompetencja w pigułce: stawianie celów

W ogłoszeniach o pracę – bez względu na branżę i stanowisko – często powtarzają się te same kompetencje, których oczekuje się od kandydata. Jedną z często wskazywanych przez rekruterów i pracodawców umiejętności jest stawianie celów.

Cel służy określeniu tego, co zrobić dziś by jutro uzyskać pożądany rezultat – to definicja Peter’a Drucker’a, eksperta zarządzania i badacza procesów organizacji, nazywanego czasem „papieżem zarządzania”.

WIEDZIEĆ CZEGO SIĘ CHCE
Stawianie i realizacja celów opiera się na kilku podstawowych krokach: planowaniu, organizowaniu, działaniu, kontrolowaniu efektów i wprowadzaniu ewentualnych korekt. W realizacji poszczególnych kroków bardzo przydatne jest odpowiedzenie sobie na proste pytania:

  • Co chcesz osiągnąć? Jaki jest Twój cel? Konkretnie, prostym językiem, dosłownie.
  • Kiedy chcesz to osiągnąć?
  • Jakie wyzwania Cię czekają? Jakie mogą być przeszkody, problemy, ograniczenia?
  • Czego potrzebujesz aby osiągnąć cel? Chodzi zarówno o konkretne narzędzia, jak i czas, informacje, wiedzę do zdobycia, ludzi którzy mogą Ci pomóc itd.
  • Jaki jest plan? Co jest priorytetem? Plan najlepiej spisać 🙂

I BĄDŹ TU MĄDRY
Jedną z klasycznych technik określania celów jest metoda SMART. Zakłada ona, że dobrze zdefiniowany cel jest:
Ssprecyzowany, czyli określony jasno, zrozumiale, prostym językiem
Mmierzalny, czyli wiadomo jak mierzyć to, czy został osiągnięty
Aambitny, czyli motywuje do działania i rozwoju, jest wyzwaniem
Rrealny, czyli jest możliwy do osiągnięcia
Tterminowy, czyli ma określony początek i koniec, wiadomo kiedy oczekiwać efektów

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

KONKRETY POPROSZĘ
W wypadku wyznaczania celi posługiwanie się precyzyjnym, konkretnym językiem jest kluczowe. Dobrze sformułowany cel powinien być jasny i zrozumiały. Dla bardziej obrazowego wyjaśnienia porównaj przykłady:

  • „Chcę zacząć uczyć się angielskiego i zdać egzamin językowy FCE.”
  • „Od jutra uczę się angielskiego. Trzy razy w tygodniu, we wtorki, środy i czwartki, mam zaplanowane zajęcia z lektorem. Do końca grudnia przerobimy książkę X, a w styczniu podejdę do egzaminu FCE.”

Widzisz różnicę?

Mówiąc o języku warto zacząć od  prostych zmian:
kiedyś – zamień na konkretną datę (Jutro napiszę artykuł.)
coś – dookreśl co dokładnie (Artykuł będzie o naszej promocji.)
dużo, mało, sporo – zamień na konkretną liczbę, ilość (Zajmie mi to ok. 2 godziny, gotowy tekst będzie na ok. 2 strony.)
ktoś – wskaż dokładnie osobę (Pomoże mi w tym Janek z biura sprzedaży.)
jakoś – określ konkretnie metodę (Artykuł będzie w formie elektronicznej i drukowanej – do firmowego biuletynu.)

O CZYM PAMIĘTAĆ
Nie od razu Rzym zbudowano – i Ty też nie musisz realizować wszystkiego na raz. Czasem warto się zastanowić nad podzieleniem celu głównego na kilka mniejszych (to tzw. dekompozycja celu). Realizacja mniejszych etapów składających się na cel główny bywa po prostu łatwiejsza.
Jak przy każdym niemal działaniu bardzo istotne jest regularne kontrolowanie – czy wszystko idzie zgodnie z planem i przynosi takie efekty jakie sobie założyliśmy. Jeśli nie – to dlaczego, co można z tym zrobić, a co być może należałoby zmienić? Przy tej okazji cenne okażą się wszelkie plany awaryjne, warto więc na etapie planowania poświęcić im trochę czasu 🙂
Co jeszcze? Może nagroda? Coś co Cię zmotywuje do realizacji celu? Dobrze jest sobie i to zaplanować, od razu jakoś tak milej będzie się działało 🙂
No i najważniejsze – planuj świadomie, z głową, ale… nie w nieskończoność. W końcu w stawianiu celów ważne jest też to co po planowaniu –  realizacja. A więc do dzieła!

fot. e-peers

fot. e-peers

Przekonaj się, na jakim poziomie masz opanowaną kompetencję wyznaczania celów. Wystarczy chwila 🙂 Jeśli masz konto na e-peers po prostu się zaloguj i wybierz badanie tej kompetencji.

Nie masz konta? Nic nie szkodzi – tutaj założysz je w 5 minut! Możesz też napisać na biuro@e-peers.com (w tytule “wyznaczanie celów”), prześlemy Ci badanie i raport 🙂

Jeśli chcesz, możesz pobrać pigułkę wyznaczania celów w wersji pdf tutaj – możesz ją wydrukować lub podzielić się z kimś, kto też dba o rozwój kompetencji 🙂

Kolejna porcja wiedzy za tydzień. 27 sierpnia napiszemy o prowadzeniu spotkań. Do zobaczenia!