,

Jak się wyróżnić?

Popularne przysłowie mówi: jak cię widzą, tak cię piszą. Jeśli szukasz pracy na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo liczy się pierwsze wrażenie. I to nie tylko pierwsze wrażenie, które zrobisz na rekruterze jako kandydat czy kandydatka na rozmowie kwalifikacyjnej. Pierwsze wrażenie robisz już w momencie wysłania swojej aplikacji na daną ofertę pracy. Jak sprawić, by było nie dobre, a rewelacyjne? Pomoże Ci w tym e-peers.

Wykształcenie, wiedza, doświadczenie, osiągnięcia, pasje, osobowość – to najważniejsze, choć nie wszystkie czynniki, które charakteryzują Cię jako kandydata czy kandydatkę na rynku pracy. Problem w tym, że… ma ich wielu innych chętnych na Twoje wymarzone stanowisko. Aby się wyróżnić nie wystarczy mieć atuty – trzeba umieć je pokazać. Jak?

Twoja aplikacja
Nie jest tajemnicą, że to Twoje CV i list motywacyjny (jeśli rekruter o niego poprosił) są Twoją pierwszą wizytówką. Pisaliśmy o tym już kilkakrotnie, więc jeśli chcesz wiedzieć, jak napisać ciekawe, wyróżniające się CV – zajrzyj do tego wpisu.

Referencje
Czyli podsumowanie Twojej współpracy z poprzednim pracodawcą. Informacje o realizowanych zadaniach, projektach, osiągnięciach podnoszą Twoją wiarygodność w oczach rekrutera. Referencje potwierdzają, że Twój poprzedni szef, mimo że Wasze drogi się rozeszły, ma do Ciebie szacunek i jest gotów o tym zaświadczyć. Pozyskanie referencji świadczy dobrze o Tobie – jako osobie, która zdaje sobie sprawę z dobrych relacji i potwierdzenia swoich osiągnięć.

Certyfikaty, dyplomy, papierki…
Wpisany w CV poziom znajomości języka brzmi jak deklaracja – ale jeśli dołączysz do tego certyfikat językowy, jest to już pełnowartościowa informacja. Podobnie jest z wieloma umiejętnościami – wszelkie kursy, szkolenia czy warsztaty, na których Twój zasób wiedzy się poszerzył powinny znaleźć się w Twoim CV.

… i kompetencje
W większości ogłoszeń o pracę w części dotyczącej wymagań pojawiają się tzw. kompetencje miękkie, interpersonalne: umiejętność pracy w zespole, nawiązywania relacji, asertywność, umiejętność prezentacji, negocjacji, doskonała organizacja pracy… Jak udowodnić, że je posiadasz?
Oczywiście, możesz w swoim CV po prostu je wymienić. Możesz też zdobyć „certyfikat”, który potwierdzi ich posiadania – i to na konkretnym poziomie. Gdzie to zrobić? Na pewno już wiesz, że na e-peers. Po prostu wybierz, które kompetencje chcesz zbadać (np. tylko te, które są wskazane w ogłoszeniu o pracę), zrób badanie, pobierz Indywidualny Raport Kompetencji… i gotowe!
jak się wyróżnić

Twój wizerunek w sieci
Pamiętaj, że świetne CV, dyplomy, referencje, raporty kompetencji – to nie wszystko. W dzisiejszych czasach prawie każdy rekruter, nim zaprosi kandydata na spotkanie, wpisze w wyszukiwarkę jego dane. Warto zorientować się i zadbać, by to, co znajdzie o Tobie utwierdziło go w przekonaniu, że jesteś idealną osobą na stanowisko, na które rekrutuje. Jak o to zadbać? Pisaliśmy już tutaj.

Tymczasem… do zobaczenia na e-peers!