,

Inaczej – czyli jak?

Polski rynek pracy od jakiegoś czasu charakteryzuje paradoks. Z jednej strony bezrobocie, które wg. danych GUS sięga niemal 12% (z czego prawie18% – tj. 392,8 tys. – stanowią osoby poniżej 25 roku życia). Jednocześnie wg. badania „Niedobór talentów 2014” 1/3 pracodawców deklaruje problem z rekrutacją i pozyskaniem wartościowego pracownika. Jak odnaleźć się w tak trudnych okolicznościach?

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Wiedza o własnych kompetencjach i umiejętnościach, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, jest kluczowa. Obecny rynek pracy, zmienny i trudny, wymaga od kandydatów otwartości, elastyczności, samoświadomości i umiejętności przekonania pracodawcy do swojej osoby tak silnie jak jeszcze chyba nigdy dotąd.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, jak przygotować zwracające uwagę CV. Jednak mechanizm prowadzący do sukcesu zaczyna działać jeszcze wcześniej. Po pierwsze, musisz wiedzieć czego chcesz, co chcesz osiągnąć. Bo –  jeśli nie wiesz dokąd idziesz zaprowadzi Cię tam każda droga. Co jest Twoim priorytetem? W jakim środowisku chcesz działać? W czym czujesz się najlepiej? Co Cię zawodowo uszczęśliwia?

To pierwszy krok. Kolejny to znalezienie sposobu na odkrycie swojego potencjału. Aby przekonać innych do siebie musisz wiedzieć, w jakim miejscu jesteś, co konkretnie i na jakim poziomie umiesz. Rozpoznać swoje mocne strony i nauczyć się, jak o tym mówić, jak przekonać innych o Twoich atutach.

Na szczęście są metody i narzędzia, które przychodzą z pomocą w tym obszarze – jednym z nich jest e-peers.
Rejestracja na portalu oraz wypełnienie profilu – wykształcenie, doświadczenie zawodowe – to pierwszy krok. Na tej podstawie inteligentny algorytm podpowie Ci, na jakich kompetencjach warto się skoncentrować aby osiągnąć pożądane cele zawodowe. Następnie w wygodny i prosty sposób sprawdzisz poziom swoich kompetencji – wystarczy wybrać badanie i umiejętności, które chcesz zbadać. Badanie może obejmować do 10 kompetencji jednorazowo, a do wyboru jest ich obecnie 40 (min. asertywność, organizacja pracy własnej, budowanie zespołu, rozwiązywanie problemów, myślenie krytyczne). Wybierz te, które Cię interesują, albo które wskazano w ofercie pracy jako kluczowe.
Badanie składające się z 10 kompetencji będzie zawierać 50 pytań i potrwa ok. 1 godziny. Możesz zmniejszyć ilość badanych umiejętności – wówczas skróci się też ilość pytań i czas badania. Rekomendowana przez portal ilość to 2 kompetencje w jednorazowym badaniu -10 ściśle dopasowanych do Twojego profilu pytań, na której potrzebujesz nie więcej niż ok.15 minut. Po wypełnieniu badania możesz pobrać raport, w którym znajdziesz definicje poszczególnych umiejętności, określenie poziomu na którym je posiadasz oraz komentarze i wskazówki rozwojowe.
Algorytm będący integralną częścią systemu e-peers podpowie Ci też materiały, które pomogą Ci rozwijać kluczowe dla Ciebie kompetencje. Linki do artykułów eksperckich, e-booki, raporty, badania, filmy, prezentacje, infografiki, pigułki wiedzy – ciekawe i różnorodne treści to wyjątkowa baza wiedzy, z której możesz swobodnie korzystać na e-peers.

fot. e-peers

fot. e-peers

Profil zawodowy, badanie, raport i materiały rozwojowe to funkcjonalności, które będą Cię wspierać w świadomym diagnozowaniu i rozwijaniu kompetencji. Ale to nie wszystko.
Wyobraź sobie taką sytuację: starasz się o pracę w firmie X. Masz sporą konkurencję, a wszyscy kandydaci mają podobne wykształcenie i doświadczenie. Każdy profesjonalnie przygotował swoje CV, każdy zachęcająco uśmiecha się ze zdjęcia w aplikacji. Jak się wyróżnić i sprawić, aby pracodawca wybrał Ciebie?
W ofertach pracy zwykle podawane są wymagania względem kandydata – w CV wszyscy zapewniają, że je posiadają ale… tylko Twoja aplikacja to udowadnia, dzięki konkretnemu dokumentowi. Raportowi kompetencji, w którym czarno na białym widać, jakie kompetencje i na jakim poziomie posiadasz. To rodzaj certyfikatu, świadectwa, którego nie sposób przeoczyć. Jak myślisz, kogo wybierze rekruter – osobę która pisze, że posiada daną kompetencję, czy kogoś kto to udowadnia?

No więc… do zobaczenia na e-peers!