, ,

Ekointeligencja w zarządzaniu

Jeżeli firma chce funkcjonować zgodnie z zasadami Kaizen, chce konsekwentnie eliminować marnotrawstwo z codziennych aktywności i procesów, to nie może nie dostrzec potencjału doskonalenia, jaki kryje się w ekologicznym podejściu do zarządzania. Polacy deklarują wysoką świadomość ekologiczną – ponad 84 proc. sądzi, że człowiek ma wpływ, poprzez swoje indywidualne działania, na stan zasobów naturalnych. Jednocześnie 56 proc. w ogóle nie zastanawia się nad tym, czy to, co robi w codziennym życiu ma wpływ na środowisko.

W najbliższej perspektywie dofinansowania rozwoju Polski z funduszy europejskich (lata 2014-2020) ekologia będzie jednym z priorytetów, zarówno w zakresie wdrażania niskoemisyjnych technologii, jak również w zakresie budowania świadomości ekologicznej poprzez edukację.

Możemy funkcjonować proekologicznie, zapewniając zrównoważony rozwój sobie, firmie, w której pracujemy i środowisku, w którym żyjemy. Wymaga to jednak pewnego wysiłku – bycia konsekwentnym i systematycznym, wyrobienia w sobie wrażliwości ekologicznej. Część wspierających ekologicznie nastawienie rozwiązań można wdrożyć bezkosztowo, niektóre wymagają początkowej inwestycji. Problem przeskoczenia początkowej inwestycji finansowej może zniknąć, a przynajmniej znacznie zmaleć dzięki funduszom.

protect-450596_960_720Są jednak tacy, którzy już mają szczęście pracować bądź mieszkać w niezwykle ekologicznym otoczeniu, dzięki któremu człowiek zaraża się ideą, w pewnym sensie przy okazji. Mowa o ekologicznych biurowcach, pasywnych domach i miastach.
Warto pomyśleć o wdrożeniu zielonych technologii we własnym biurze, ponieważ z pewnością przyczyni się to do redukcji kosztów funkcjonowania, a  także w szybki sposób zwiększy świadomość pracowników. Potem już tylko krok do oddalonych inicjatyw pracowniczych.

A oto, co robią najlepsi – liderzy we wdrażaniu zielonych i inteligentnych rozwiązań na rzecz ekologicznego biura i miejsca pracy. Jak działają naprawdę zrównoważone biura – tym razem w obszarze technologii. Fakt, że wykorzystują tylko ekologiczne materiały do konstrukcji i wykończenia wnętrz jest oczywistością. Wrażenie robią nowoczesne rozwiązania technologiczne sprzyjające ekopracy.

 • Energia
  Dzięki systemom fotowoltaicznym wykorzystują energię słoneczną oraz gruntowe pompy ciepła do wytwarzania własnej energii – oznacza to, że w budynku nie stosuje się paliw kopalnych. Budynki są w pełni samowystarczalne, jeśli chodzi o ogrzewanie i chłodzenie.
 • Oświetlenie
  Inteligentne technologie kontrolują warunki oświetleniowe i w miarę potrzeby same uruchamiają sztuczne oświetlenie. Często w takich obiektach stosuje się czujki zapalające światło – czasowe, zmierzchowe, ruchu. Wykorzystuje się energooszczędne oświetlenie LED.
 • Ogrzewanie i wentylacja
  Pomieszczenia wyposażone są w czujniki, które wykrywają liczbę znajdujących się w nich osób i automatycznie dostosowują poziom ogrzewania oraz wentylacji.
 • Woda
  Woda deszczowa jest zbierana i przechowywana w specjalnych zbiornikach, najczęściej podziemnych, gdzie podlega uzdatnieniu, dzięki czemu nadaje się do picia.
 • Ścieki
  Ścieki są oczyszczane i ponownie wykorzystywane do spłukiwania toalet. Instaluje się także urządzenia i armaturę sanitarną z funkcjami oszczędzania wody (np. perlatory, spłuczki dwufazowe).
 • Kształt
  Kształty elewacji również mają znaczenie. Dzięki smukłości oraz specjalnym załamaniom mogą przekierowywać napływające powietrze do turbin, które produkują zasoby energii.
 • Żaluzje
  Często specjalne ruchome elementy elewacji lub zamontowane żaluzje ograniczają napór wiatru i zimna, dzięki czemu pomieszczenia można wietrzyć przez większość roku bez strat ciepła. Elewacje, najbardziej wystawione na operowanie promieni słonecznych, są osłonięte specjalnymi panelami ochronnymi. Niektóre z nich działają jak okulary przeciwsłoneczne, ograniczając dopływ światła.
 • Elewacje
  Na elewacjach bywają zamontowane poduszki wypełnione parą wodną, co bardzo ogranicza nagrzewanie się ścian zewnętrznych.
 • Rowery
  W podziemiach budynków zlokalizowane są ogrzewane ekologicznym ciepłem parkingi dla rowerów. Jest to ważne, ponieważ w ekologicznych biurowcach mają pracować ekologiczni pracownicy, którzy często wybierają jako środek lokomocji komunikację miejską i rower.
 • Ogrody
  Na dachach, obok baterii słonecznych zaaranżowane są ogrody, do podlewania których wykorzystywana jest woda deszczowa gromadzona w specjalnych zbiornikach.

 

Niewątpliwie ludziom, którzy pracują w takim otoczeniu udziela się proekologiczne nastawienie. Jeśli do rozwiązań po stronie techniki i inteligencji samego obiektu dołożymy naszą wrażliwość ekologiczną, wówczas eliminacja ekomarnotrawstwa nabierze tempa i pozostanie nam przyjemna czynność – policzenie oszczędności takiego działania.

Ewa Karpińska-Bryke
Jest założycielem i od ponad 20 lat członkiem zarządu PROFES. Doradca gospodarczy, konsultant, inżynier z zacięciem ekonomicznym. Propaguje społeczną odpowiedzialność biznesu i etykę w biznesie. Współpracuje z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a także organizacjami skupiającymi pracodawców w zakresie promowania odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Entuzjastka rozwiązań ekologicznych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Występuje na konferencjach, publikuje w pismach specjalistycznych.