,

Rozwój kompetencji – 4 kroki wstecz

Longlife learning, ciągłe doskonalenie, stałe podnoszenie kompetencji, regularny rozwój – z takimi i innymi podobnymi, dobrzebrzmiącymi określeniami spotykasz się od dawna na uczelni, w pracy, w książkach, na branżowych stronach. Rozwijanie się, nadążanie za coraz to nowymi trendami ale i zmianami w życiu zawodowym, podnoszenie swoich kwalifikacji – zarówno miękkich jak i twardych – to właściwie już żadna rewolucja, a oczywista konieczność. Jak się w tym nie pogubić?
Zanim postanowisz zapisać się na studia podyplomowe albo szkolenie, kupić najnowszą książkę albo kurs on-line, bilet na branżową konferencję lub inne narzędzie, które w jakiś sposób pozwoli Ci się rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę, wymieniać doświadczenia z innymi bądź nadążać za najnowszymi trendami – warto na chwilę się zatrzymać i zadać sobie 4 proste pytania.

4 kroki do rozwoju

  1. Jakie są moje cele?

Do czego dążę? Jaki jest mój zawodowy plan? Co chcę osiągnąć?
Odpowiedź na te teoretycznie proste, lecz fundamentalne pytania to punkt wyjścia. Dzięki odpowiedziom łatwiej będzie określić, jak należy nakierować swój rozwój, na jakie umiejętności położyć nacisk, do rozwoju jakich kompetencji dążyć.
Jeśli moim marzeniem jest być fotografem to oczywiście – muszę znać się na obsłudze sprzętu, mieć talent, wyczucie i tzw. „oko” – ale ważne są też takie kompetencje jak analiza potrzeb klienta, skuteczna komunikacja czy negocjacje. I właśnie na ich rozwoju warto się skupić.

  1. Must have

Praktycznie większość branż i konkretnych stanowisk charakteryzuje się takimi umiejętnościami, bez których trudno sobie wyobrazić pracę w danej dziedzinie. Czasem wydają się być może banalne, ale tym bardziej – często się zdarza, że są niedoceniane, mimo że kluczowe.
Twoim marzeniem jest praca w marketingu? Bez takich umiejętności jak analityczne myślenie będzie ciężko. Wiążesz swoją przyszłość z księgowością? Rozsądnie będzie postawić na wnikliwość i organizację pracy własnej. Widzisz siebie jako menedżera zespołu? Współpraca w zespole, motywowanie czy delegowanie zadań powinno być na Twojej liście priorytetów.

  1. Trendy rynku

Wyróżnij się lub zgiń – to powiedzenie można też, z dozą rozsądku oczywiście, zastosować w kontekście planowania rozwoju kompetencji. Na rynku pracy co jakiś czas pojawiają się swego rodzaju mody na konkretne kompetencje i czasem warto się zastanowić, czy rozwój takich umiejętności nie byłby dla naszych celi korzystny. Co ważniejsze, warto śledzić trendy kompetencyjne związane z interesującą nas branżą i stanowiskami.
Kreatywność, dobra organizacja pracy, odporność na stres, samodzielne myślenie, umiejętność współpracy w zespole i działania pod presją czasu – to tyko kilka przykładów kompetencji, które powtarzają się w ogłoszeniach o pracę z godną podziwu częstotliwością. Jeśli uznasz, że wiążą się z Twoimi celami zawodowymi i tym, co rzeczywiście przydatne w interesującej Cię dziedzinie (czyli – punkt 1 i 2) – to chyba warto zainwestować czas i energię w ich rozwój.

  1. Po co, jak, gdzie, z kim, za ile, jak długo, dlaczego…

A skoro o inwestowaniu mowa – prócz analizy tego co chcesz rozwijać dobrze jest też zastanowić się w jaki sposób. Studia podyplomowe czy MBA robią w naszym kraju od kilku lat zawrotną karierę, mimo że ich koszt wcale nie jest mały. Sporą popularnością cieszą się kursy, szkolenia, zarówno klasyczne jak i w wersji wirtualnej – ich koszt jest już zdecydowanie niższy, choć czasem trudno odnaleźć się w obfitości ich oferty.
Wybierając narzędzia rozwoju – studia, kurs, literaturę, badania kompetencji, coaching, a może po prostu systematyczną lekturę branżowej prasy i serwisów – trzeba pamiętać przede wszystkim o dopasowaniu ich do swoich potrzeb, możliwości, celi i preferencji.
Najlepiej jest wybrać coś „szytego na miarę”, elastycznego i dopasowującego się do naszych aktualnych oczekiwań (które przecież się zmieniają, bo też my zmieniamy się cały czas). Przykład? Portal rozwoju kompetencji e-peers. Nieduży nakład czasu, energii i pieniędzy (większość funkcjonalności – podstawowe badanie, dostęp do bazy wiedzy, rekomendacje rozwoju, wymiana doświadczeń z innymi specjalistami z wybranej dziedziny – jest bezpłatna) – a efekty z pewnością Cię zaskoczą. Pozytywnie!
Więc… do zobaczenia na e-peers J